אפרת ננר
רוצים להתייעץ?
לחצו כאן ומלאו פרטיכם

פגישת היכרות עבור אימון אישי או/ו עסקי, חינם.


  "מעגל החוויה"

  אין זה סוד שבמאה ה -21 השינוי הוא הגורם הקבוע והבולט ביותר במערכת הכלל עולמית והאנושית. נשמע פרדוקס: שינוי – קבוע. המושגים: כאוס ואי וודאות נשמעים יותר ויותר, בעולם המדע, בכלכלה בתעסוקה ובחיי היומיום בכלל. התופעה פרצה גבולות ותבניות ונוגעת היום בכל אחת ואחד. קהילות שנחשבו סגורות ומבוצרות מתמודדות נגד, והמציאות טופחת על פניהם. מצב כאוטי המערער את תבניות התפיסה וההבנה של האדם ומאיים על סדרי עולם. התמונות והמילים נזילות ומבלבלות וכבר אינן צורות מוגדרות ומובחנות כפי שהכרנו. ככל שהתמונה כאוטית ומעורפלת יותר, כך נאחזים יותר ויותר "בקרנות המזבח", בשימור הישן ולשם כך מטילים איסורים, כפיות שונות, הרחקה מהקהילה, מהמשפחה, מקשר זוגי, עד כדי שימוש בחרם, מאסר, מלחמה ואף גזר דין מוות. 

  את התופעות הללו חווים ילדים ובני נוער בעצמה כפולה ומכופלת, המטלטלת והמסחררת את עולמם הנפשי המצוי בתהליכי עיצוב וגיבוש. כשאותם צעירים מתמודדים עם ASD (או (PDD ואלה המאובחנים כ- ADHD, עוצמות הכאוס והבלבול עולים לאין שיעור ועימם מתגברים הפחד והחרדה וכך גם האלימות כלפי הסביבה וכלפי עצמם והריחוק בינם לבין הקהילה זה רק עניין של זמן. 

  התעלמות מהמצב תביא אנדרלמוסיה אנושית, מהמסד ועד הטפחות. מהפרט ועד למסגרות חיים כמו משפחה, קהילה, אומה ובכלל. עיקר הדאגה לטווח הרחוק, אז יהווה השינוי אתגר של ממש, בשל ריבוי הולך וגדל של אנשים "לא נורמטיביים" והצורך בכלים משוכללים ונגישים ליותר ויותר בני אדם. 

  בואו נבחן את העניין. את השינויים סביב לנו אשאיר למומחים, לפוליטיקאים ולמקבלי ההחלטות ואתחיל בנו, באדם עצמו. 

  ארגון השדה התפיסתי שלנו מרוכז במוח. ה – Main, הוא בסיסי ביותר עבורנו וטבוע בנו מלידה. גם התת מודע טבוע בנו מלידה ומהווה 95% ממה שמפעיל אותנו. הוא זה שמכתיב את סגנון ההתנהלות שלנו. כדי לממש שינוי באופן שיהיה נכון עבורנו, עלינו להרחיב את המודעות על חשבון הידע הסמוי. להעלות למודע מיידע הצפון בתת מודע. 

  אפרט מדוע דווקא עכשיו יש צורך להאיר נחיצות זו ואו להציע התערבות מקצועית. שאיפת היחיד היתה ונשארה מחויבותו לבריאותו, להצלחתו ולהנאתו ויש לו את הכלים ושיקול הדעת להמשיך ולהתמודד כפי שעשה ופעל עד כה. 

  הבנו כבר שהמאה העשרים חוללה שינויים רבים ובקצב מואץ והרי עובדות החיים מוכיחות אחרת. 

  1. המרכזי מביניהם הוא אריכות החיים. תוחלת החיים עלתה בעשרות שנים והאדם נדרש להתמודד עם שינויים רבים בחייו אליהם לא הכינה אותו המסורת. 
  2. אלמנט נוסף בעל משמעות רבה הוא הזמן. תפיסת הזמן ביחס לתכולה השתנה לבלי הכר. מה שמתרחש היום בשעת זמן אחת, קרה לפני 50-90 שנה, ביום שלם ואפילו ביומים. 
  3. המשתנה השלישי המשמעותי הוא התקשורת לסוגיה, קצב העברת המידע כשהנורמות בתקשורת הבין אישית מקבלות תפנית בהתאם.

  אם ניקח בחשבון שה-Maind משפיע על ה – D.N.A של האדם, על בריאותו הפיזית ועל בריאות הנפש, ובגדול, על תוחלת החיים ואיכותם, נבין עד כמה העניין קרדינאלי עבורנו. 

  ל – Maind שני סוגי תכנות:

  1. לצמיחה – לגילוי
  2. להישרדות – להגנה. 95-99% מהזמן הוא מסונכרן להישרדות (השפעת התת מודע) בעוד שההצלחה תלויה דווקא בסנכרון ה- Mains לצמיחה. 

  החשיפה למצבי אי וודאות וכאוס, כל יום ולעיתים כמה פעמים ביום, מעמידה אותנו במגננה לשמר ולהגן על קיומנו ושואבת אותנו באופן טבעי לתבניות מוכרות, לקיום הישרדותי, לקיום החיים עצמם, תוך מאמץ, דאגה ופחד, ומרחיק מאיתנו איזון שלווה ורוגע ואת המטרות הערכיות הנותנות משמעות להוויית החיים שלנו. 

  תחושת אי הוודאות והבהלה המתלווה לנוכח העומס והכאוס מאיימת ומטרידה באופן יום יומי ולא פוסחת על איש. מהאדם הפרטי ועד לנושאי מסרות בכירות, הורים והמשפחה, אנשי חינוך ומדריכי נוער. גם הצבא מתמודד עם מקרים ותופעות עליהם הוא נדרש ובזמן קצר. אכן כך, כולם משוועים לייעוץ והדרכה. 

  לחילופין יכולים דווקא אי הוודאות והכאוס להוות קטליזאטור לגילוי המשמעות לצמיחה והשגת המטרות שלנו. אם נשכיל לאזן את הכאן ועכשיו ולהיות נכון לקבל את אי האיזון הבא.

  לכל דבר שני צדדים ולעיתים גם יותר. את ערכה של המילה, אנו מודדים, אנו שופטים וקובעים את כיוונה (- או +) (מניפולאטור). מצב של אי וודאות וכאוס יכולים לפתוח אפשרויות חדשות שמחוץ לתבניות, מעבר להרגל, מעבר לנורמה. להיפתח ליזמות ולחדשנות. ליהנות, כן ממש ליהנות מאי הוודאות, להתנקות. להרפות ולנוח, בידיעה ובתחושת ביטחון שהמסוגלות שהיתה עד כה, כוחה יפה גם בהמשך, גם ליום הבא. 

  היום, יותר מאי פעם יש להציף את תחושת המסוגלות ואת הביטחון ביכולת לממש מסוגלות זו. היום יותר מאי פעם היא נחוצה ובאופן יומיומי. מצווה עלינו "להרים כל אבן", ליזום, "לברוא יש מאיין", יותר ויותר כלים ואמצעים, להנגישם לכל, ובהתאמה. כך יוכל כל אחד ואחד לקיים את חייו ברווחה נפשית, להתפתחות אישית מיטבית ולא ממקום הישרדותי. 

  איך עושים זאת? 

  איך מיצרים חוסן אישי ואיך מתמידים בו?

  כיצד ממירים בלבול וחוסר ביטחון בתחושת מסוגלות? 

  איך כשנתקלים במצב כאוטי נוכל לראות בו הזדמנות לצמיחה? 

  "כיצד נקבל אי ודאות כהזדמנות לשינוי"? 

  הכישרון הוא ביכולת להיות במרכז ההמולה והצרות ובכל זאת להישאר רגוע בלב פנימה. להיות מסוגל לקבל ברוגע את הכאוס, להכיל את הסערה סביב ולחוות שלווה פנימית. זו הדרך להשפיע באופן מודע ואקטיבי על העוצמה של כל אחת מצלעות משולש ההוויה ועל הסינרגיה ביניהם. כך ייווצר "מעגל חוויה" מאוזן ויציב לניהול אפקטיבי של חיים ערכיים ובעלי משמעות, מצב שאין טוב ממנו להתמודד עם עולם פוסט מודרני.

  בכל אחת ואחד טמונה היכולת המופלאה לאיזון בין רגשות ותחושות, מחשבות ודמיון, מעשים והתנהגויות. העניין הוא שזה תלוי רק בנו. 

  לשם כך, נחוצים ארבעה גורמים מרכזיים.

  1. מודעות: בראש וראשונה להבין ולקבל ש – 95% ממה שמפעיל אותנו זה התת מודע ולא ה- MAIND . להכיר ולהוקיר את רגשותינו מחשבותינו והביטוי ההתנהגותי שלנו ולהתאימן  לסיטואציות ע"פ הערכים הרצון והמטרות שלנו.
  2. מארז כלים שיאפשר להוציא את הרצון מהכח אל הפועל.
  3. הטמעת הרגלים לתובנות ולנתב את הסנכרון להצלחה.
  4. תרגול ואימון על בסיס יומיומי כדי להביא לידי מיצוי אפקטיבי ולהבטיח את השגת המטרות .

  לאחרונה, פיתחתי כלי אימוני המובא כמשחק מוכר ונגיש, העונה על הצורך ליצר איזון המאפשר חוסן וביטחון אישי ומסוגלות ליצירת שינוי וצמיחה. היופי הוא שתהליך השינוי קורה בפשטות ובקלות. כי "מעגל החוויה" הוא לא רק משחק, הוא החיים עצמם. הכלי חושף את הקשר המעגלי שבין רגש, מחשבה והתנהגות כשהביטוי של כל אחת משלוש הצלעות והסינרגיה ביניהן צובעת את ההוויה הייחודית של המשתמש וקובעת את ההרמוניה או הדיס-הרמוניה בחייו, או בחיי הקבוצה (החברתית, המשפחתית, העסקית או הניהולית). הכלי מתורגם לשלוש שפות, עברית ערבית ואנגלית, מתאים מגיל 6 (ידע בקריאה) עד 96.

  מתאים למאמנים, יועצים, יועצים ארגוניים, הורים, מורים ומדריכים.

  כלי עצמתי למתמודדים עם ASD (או PDD) ואלה המאובחנים כ- ADHD

  הכלי מאפשר:

  1. הרחבת הידע ותוך כך הגדלת הפריזמה של ה – Maind ליצירת הוויית חיים ערכית משמעותית רגועה והרמונית (להגדיל את % המודע על חשבון התת מודע).
  2. להיפתח ליזמות ולחדשנות.
  3. לקבל ביטחון שהאפשרות יכולה לחזור על עצמה.

  פגישת היכרות עבור אימון אישי או/ו עסקי, חינם.


   מאמרים נוספים
   קידום באינטרנט קידום באינטרנט